ERP SAP ABAP nedir?

ERP, Enterprise Resource Planning yani Kurumsal Kaynak Planlaması demektir. Bir kurumda iş kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğinin planlanması üzerinde durur ancak sadece planlama özelliği değil aynı zamanda kurumun tüm bileşenlerini kapsar.İşletme için finansmandan çalışana, iş ortaklarından müşterilere kadar uzanan bir yapısı vardır.

Temel olarak veri tabanı ve modüler yapı üzerine kurulmuştur. Genel olarak ise CRM’i Customer Relationship Management yani Müşteri İlişkileri Yönetimini, üretimi, insan kaynaklarını, tedarik zinciri yönetimini kendisinin birer modülü olarak içermektedir. SAP firması da ERP üzerine yazılımlar sunmaktadır. Bu yazılımlar için ileri seviyeli programlama dili olan ve kendilerinin geliştirdiği ABAP dilini (Advanced Business Application
Programming ) kullanmaktadırlar.

“ERP SAP ABAP nedir?” hakkında 9 yorum

 1. Selam Hasan Bey 
   Abab yazılım hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. 
  İyi çalışmalar

 2. Merhaba, Eğer Bilgisayar Mühendisliği okuyorsanız, sizin üzerinde durmanız gereken konu ABAP dilidir. Şirketler iş başvurularında sizden SQL ve ABAP dili bilgisi isteyeceklerdir. Oracle, MSSQL, ABAP iyi bilinip, diğer konularda ön bilgi yeterlidir. Ben çok sıkıntısı çektim. Bir konuda uzmanlaşmanızı tavsiye ederim. SAP firması şimdi küçük işletmeler için yazılım geliştiriyor, bu da ilerde ABAP dili bilen insanlara ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Abap diliyle ilgili benim bildiğim 1 Türkçe kitap var. Onun dışında ingilizce ve Almanca kaynaklar var. İnternetten arayıp bulabilirsin. Başarılar dilerim.

 3. Merhaba Hasan Bey,

  Ben İngilizce İktisat öğrencisiyim. Sap öğrenmek isityorum. Ama hangi modülünün ya da dalının iş hayatında daha gerekli olduğuna karar veremedim. Sizce hangisi daha iyi?

 4. Merhaba, İktisat çok çeşitli dallara sahip ne üzerine yoğunlaşacaksan SAP’da da onun üzerine yoğunlaşmalısın. Sen önce alanını belirle sonra başla.
  FI – Mali Muhasebe
  CO – Muhasebe ve Kontrol
  TR – Elektronik Bankacılık
  IM – Yatırım Yönetimi
  PP – Üretim Planlama
  MM – Malzeme Yönetimi
  SD – Satış ve Dağıtım
  QM – Kalite Yönetimi

 5. merhaba Hasan Bey Biz yazılım mühendisliği okumaktayız.Sitenizi ilgiyle takip ediyoruz.Bu sıra Sap ile ilgili uygulamalar geliştirmeyi istiyoruz.ABAB dili ilgili tavsiye edebileceğiniz Turkce veya ingilizce kaynaklar varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir